Як стати інструктором водіння: професія для людей з міцними нервами

Хто може навчати водінню - основні вимоги

Існує стереотип, ніби водінню досі переважно навчають немолоді чоловіки, які розпочали свою інструкторську кар'єру пару десятків років тому на автомобілях ВАЗ. Насправді, сьогодні навчання керуванню на ВАЗах, в усякому разі, в Києві, вважається анахронізмом. Більшість інструкторів - молоді люди і люди середнього віку, також інструкторами працюють жінки, хоча їх у професії значно менше, ніж чоловіків. Вчать керувати тепер переважно на іномарках (повторимося, якщо йдеться про столицю; в інших містах ситуація може відрізнятися). Марка і стан автомобіля певною мірою впливають на вартість занять з водіння, однак про автомобілі та формуванні ціни на уроки йтиметься нижче.


УВАГА! Є вакансія інструктора з керування. Хочете почати працювати автоінструктором?

Телефонуйте: +380(93)683-07-89 або надсилайте резюме: startdriveshool@gmail.com


Обов'язкові умови для тих, хто цікавиться, як стати автоінструктор, такі:

 1. Підтверджений стаж керування автомобілем відповідної категорії (тобто, тієї, на яку ви плануєте навчати) понад три роки протягом останнього часу. Для тих, хто працює водієм, підтвердженням стажу є запис з трудової книжки. Для всіх інших водіїв підтвердженням стажу служить реєстраційний документ на автомобіль або документ, що підтверджує право керування автомобілем, якщо він не власний, протягом більше трьох років.
 2. Проходження атестаційної комісії та отримання атестата, який дозволяє навчати водінню на відповідну категорію.
 3. Автоинструктор може навчати водінню на власному або орендованому автомобілі, а також на автомобілі автошколи.

Як правило, більшість питань виникає з приводу атестації. Її проводить спеціальна комісія, якій перед проведенням атестації потрібно подати (в управління або відділ Державтоінспекції) наступні документи:

 • заяву встановленої форми
 • копії документів про освіту (мінімум - середня технічна)
 • водійське посвідчення
 • документ, що підтверджує мінімум трирічний стаж керування автомобілем
 • медичну книжку
 • копію громадянського паспорта
 • копію довідки про присвоєння ІПН

Комісія після розгляду документів перевіряє знання ПДР (як правило, проводиться комп'ютерний тест, що складається зі стандартних запитань, але за обсягом цей тест більший за іспит для майбутніх водіїв (30 питань підвищеної складності), а кількість дозволених помилок - 3. Крім того, для отримання атестата інструктора з водіння також потрібно здати практичний тест, тобто, керування автомобілем відповідної категорії.

Рішення про видачу атестата приймається комісією під час голосування і, якщо воно позитивне, майбутній інструктор отримує довгоочікуваний документ.


Вимоги до інструктора з водіння: знати не тільки правила

Великий стаж керування та знання правил дорожнього руху - це, звичайно, чудово. Але для того, щоб працювати інструктором, цього недостатньо. Робота інструктора пов'язана з постійними стресовими ситуаціями, необхідністю знаходити спільну мову з різними людьми, розумінням того, що процес навчання кожна людина проходить по-різному і опановує нову навичку не так швидко, як хотілося б. Тобто, потрібні певні педагогічні здібності і вміння бути психологом. Інструкторові доводиться долати не тільки свій страх (а на пасажирському місці поруч з учнем буває страшно), а й допомагати подолати страх учневі.

Як правило, майбутні інструктори водіння потрапляють у професію, попередньо пройшовши підготовку під керівництвом досвідчених колег. Їм на практиці показують, як вчити водити машину, яких правил в організації занять і спілкуванні з учнями обов'язково дотримуватися, які поширені помилки роблять учні, до яких несподіванок у їхній поведінці варто бути готовим. Принципово важливо, щоб інструктор

 • приїжджав на заняття вчасно
 • у разі скасування заняття попереджав учня заздалегідь
 • не курив у навчальному автомобілі
 • стежив за станом автомобіля

Немає будь-яких чітких рекомендацій щодо того, чи повинен інструктор з водіння бути балакучим або мовчазним. У кожного свій темперамент і свій підхід до учнів. Зрештою у хорошого інструктора з водіння виробляється власний "стиль" навчання і спілкування з учнями. Однозначна і категорична заборона в професії - непристойні натяки на адресу учениць. На практиці це зустрічається досить рідко, але навіть маленька ймовірність зустріти інструктора, який буде "чіплятися", змушує деяких учениць принципово шукати інструктора-жінку.

Важливі вимоги до інструктора з водіння - стресостійкість, готовність багато працювати і спілкуватися з різними людьми, міцні нерви та почуття гумору. Останні два фактори допомагають не тільки знаходити спільну мову з учнями, а й вихід зі складних ситуацій.


Навчальний автомобіль

Наявність власного автомобіля для інструктора водіння не є обов'язковою умовою. Як уже було сказано, існує можливість проводити заняття на автомобілях автошколи, брати автомобіль в оренду. Важливо пам'ятати, що автомобіль повинен бути обладнаний для навчання, тобто, мати дубльовану систему управління, або, як часто говорять, "другі педалі". Це обов'язкова умова при навчанні на автомобілі і з механічною, і з автоматичною коробкою передач. Під час заняття автомобіль також повинен бути позначений відповідним знаком (всім відоме "У" на даху).


До яких витрат потрібно бути готовим

Багато інструкторів з водіння ведуть індивідуальну діяльність, співпрацюючи з однією або кількома автошколами, а також дають приватні уроки керування. Видаткова частина при наявності власного автомобіля в будь-якому випадку складається з витрат на паливо і поточний ремонт автомобіля, який потрібно проводити частіше, ніж для машини, яка не використовується для навчання. Якщо автомобіль орендований, то до витрат включена і орендна плата. Тому, хто хоче отримати більше приватних уроків, доведеться додатково витратитися на рекламу, щоб донести інформацію про себе потенційним учням.

Професія інструктора з водіння цікава тим, що дозволяє реалізувати педагогічні здібності. Робота підходить людям, які люблять автомобілі і звикли проводити в машині багато часу, але при цьому готові спокійно ставитися до того, що учень буде "мучити" транспортний засіб. В обов'язки інструктора з водіння також входить готовність відповідати на будь-які запитання щодо правил дорожнього руху, адже вивчене в теорії учням далеко не завжди легко вдається застосувати на практиці.