Школа керування автомобілем: теорія, практика, життя

Словосполучення "школа керування" не завжди означає місце, де навчають водити машину. Навчання керуванню автомобілем відбувається переважно в автомобілі. Заняття з теорії обмежуються зубрінням білетів для складання іспиту. Про яку "школу" йдеться?

Школа керування - це не обов'язково автошкола або курси. На практиці, це час, проведений за кермом навчального автомобіля з інструктором по водінню, а також самостійна їзда. Оптимально, якщо, почавши їздити самостійно, учень має час від час змогу звернутися до інструктора, щоб поставити запитання, які виникли під час їзди. Така школа керування спочатку передбачає, що учень робить помилки під контролем досвідченого водія, навчається передбачати дорожню ситуацію, поводитися адекватно за різних обставин під час руху на дорозі, швидко орієнтуватися, правильно оцінювати свої можливості. Другий етап - самостійне керування автомобілем і набуття нової навички: ухвалення самостійних рішень на дорозі.

Школа керування і теорія: практика диктує свої умови

Той, хто успішно самостійно склав іспит з теорії, знає, що більшу частину відповідей довелося визубрити. Змарнованого часу шкода, засмучує й те, що вивчені в такий спосіб правила складно використовувати при практичному керуванні. Серед найскладніших теоретичних тем - проїзд перехресть. Українські білети представляють дорожні ситуації статично. Німецькі білети пропонують анімовані дорожні ситуації, вивчаючи які, учневі не доводиться включати уяву для того, щоб зрозуміти, хто проїде першим, а потрібно згадати вивчене, спрогнозувавши свої дії. Вивчення теорії в західних країнах, наприклад, в Німеччині - теж школа керування. Учень засвоює застосування правил відносно ситуацій, близьких до реальності, статичні картинки в навчанні не переважають. На жаль, після "подолання" українських білетів з теорії доводиться від початку (або паралельно) засвоювати навичку їхнього практичного застосування. Знання про дросельну заслінку або залишкову висоту протектора у вантажного транспорту навряд чи знадобиться, але вивчити довелося...

Культура керування

Навчаючись керуванню, учень засвоює навички управління автомобілем, а також культуру поведінки на дорозі. В одній з книг було сказано, що грі потрібно вчитися у щасливого гравця - навчаючи, він дарує учневі частинку своєї удачі. А навчатися керуванню автомобілем потрібно в хорошого інструктора. Коли наставник справді гідний, то учень не схильний порушувати правила й поводитися на дорозі екстремально. Школа керування - та культура, зразком якої є той, хто навчає. Недбале ставлення інструктора до своєї роботи провокує водія-новачка на надто самовпевнену, неадекватну поведінку на дорозі, пов'язану з підвищеним ризиком для всіх учасників дорожнього руху. Школа керування - це, серед іншого, те, як саме вас навчали їздити. Гідного вам інструктора з керування!